Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

ŚWIĘTA

podzielmy
się
płatkiem
śniegu
obdarujmy
gałązką
jemioły
zaś
w
naszych
sercach
niech
zakwitnie
gwiazda
betlejemska

Ryszard S.

Aniołowie
Nocy
Wigilijnej

 

kloszard
szukający
w śmietniku
gwiazdki
                z
ludzkiego
nieba

 

blokers
z kumplem
bejsbolem
i
przyjaciółką
kosą
czekający
                na
Mędrców
Ze wschodu

 

rumuńska
żebraczka
                  z
dzieciątkiem
zbierająca
na wódkę
dla swojego
Józefa

 

wszyscy oni
wędrują do
naszego
Betlejem
tylko czy
znajdą
             tam
miejsce

choćby
w szopie

 

Ryszard S.

______________________________

 *   *   *

 

puste miejsce
przy stole
siano opłatek
nasze role
w jasełkach

 

takie same
co roku

 

przed wigilią
życzenia
zwykłe polskie
wzruszenia
i nadzieje

 

takie same
co roku

 

sztuczna
choinka anioły
kolędy z płyt
nawet rozmowy
z bliskimi

 

takie same
co roku
a my…

 

Ryszard S.

______________________________

*   *   *

 

każdy
ma swoje
Betlejem
i gwiazdę
która
           go
prowadzi

 

każdy
ma swój
Nazaret
pełen
beztroski
i
zachwycenia
światem

 

każdy
ma swoją
Jerozolimę
która czeka
na niego
w znaku
krzyża

 

Ryszard S.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

BOŻENA KWIATKOWSKA przedstawia swoje obrazy i wiersze

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

TARNÓW I OKOLICE: TARNOWIANIE KOCHAJĄ LUDZI STĄD

 

czyli

WIELKI SUKCES FESTIWALU.

 

Kolejna edycja festiwalu TARNOWIANIE rozpoczęła się w Centrum Sztuki Mościce dość nietypowo – relacjonuje nasza specjalna wysłanniczka Katarzyna Cetera – we czwartek, 8 września. Impreza znalazła już swoje miejsce w kalendarzu tarnowskich wydarzeń kulturalnych, tym razem była wyczekiwana. Widzowie nie zawiedli się – dostali rozrywkę dobrej klasy i wysoki poziom imprezy. Po raz kolejny zatem należy pogratulować organizatorowi – Centrum Sztuki Mościce – świetnego pomysłu i doskonałej organizacji przedsięwzięcia.

 

Zapowiadano, że ten festiwal jest nowym, kompleksowym produktem artystycznym, skierowanym do mieszkańców Tarnowa i regionu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2021 roku i zapoczątkowała cykl rokrocznych imprez odwołujących się do silnej tradycji filmowej Mościc. Festiwal Tarnowianie kierujemy do szerokiej publiczności. Rezultatem ma być utrwalanie dobrych wzorców kulturowych, uwrażliwianie na sztukę, poszerzanie horyzontów, pobudzanie do myślenia oraz kształtowanie tak bardzo potrzebnej dziś, humanistycznej postawy wobec świata i ludzi – czytamy w zapowiedzi festiwalu Tarnowianie.

 

Wygląda na to, że to kilkudniowe, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne rozrasta się – i oby. W tym roku wzbogacone zostało o dodatkowe formy – wystawy, koncerty, konferencje, spotkania z artystami, zdarzenia multimedialne czy warsztaty. Rozpoczęło się zatem z wysokiego C. A potem napięcie tylko rosło.

 

Na inaugurację imprezy zaplanowano wernisaż I Tarnowskiego Biennale Sztuki, podczas którego przedstawiono dzieła uznanych tarnowskich artystów, a także najlepsze prace roku uczniów Zespołu Szkół Plastycznych. Wystawę można będzie oglądać w Centrum Sztuki Mościce do 3 października.

 

Natomiast wieczorem na scenie sali widowiskowej Teatr Polonia zaprezentował fredrowskiego samograja – komedię MĄŻ I ŻONA w reżyserii samej Krystyny Jandy, w której głównej role grają m.in. pochodzący z Tarnowa bracia: Marcin Hycnar – eksdyrektor artystyczny tarnowskiego teatru – i jego młodszy brat, wschodząca gwiazda filmowa – Jędrzej Hycnar. Przedstawienie zgromadziło tłumy widzów, którzy ciepło przyjęli widowisko a wykonawców, wśród których znalazła się Małgorzata Kożuchowska i Maria Dębska, nagrodzili wielominutowymi owacjami na stojąco. Pomysłodawca festiwalu TARNOWIANIE, Łukasz Maciejewski poprowadził po spektaklu spotkanie z aktorami, ale był tu jeszcze wielokrotnie mistrzem ceremonii – jak na gospodarza przystało.

 

Na piątek, 9 września, na godz. 17 zaplanowano bowiem projekcję filmu BRACIA oraz spotkanie Łukasza Maciejewskiego z tarnowską publicznością i Jędrzejem Hycnarem. Obraz w reżyserii Łukasza Ostalskiego powstał w ubiegłym roku, w cyklu inspirowanym znanym cytatem z Talmudu, który opisuje tych, którzy ratowali życie żydowskich sąsiadów ukrywając ich przed niemieckimi zbrodniarzami – Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Film oparty jest na prawdziwych, wojennych wydarzeniach.

 

Oto dwóch nastoletnich chłopaków, Janek i Staszek znajduje ukrywających się na terenie gospodarstwa dwóch młodych Żydów. To ich rówieśnicy – Abram i Chaim – synowie szanowanego aptekarza, który mieszkał przed wojną w pobliskim miasteczku. Tylko oni ocaleli z pogromu, który Niemcy urządzili Żydom w pobliskim lesie. Na przekór śmiertelnemu zagrożeniu Janek i Staszek postanawiają ukryć chłopców. O swojej decyzji nie mówią nikomu…

 

W filmie wystąpili: Jan Hrynkiewicz jako Chaim, Jędrzej Hycnar jako Abram, Wojciech Ziętek jako Janek, Mikołaj Matczak jako Staszek. W obsadzie znajdziemy jeszcze Marcina Sztabińskiego, Jowitę Budnnik, Zofię Kuligowską, Bohdana Graczyka, Katarzynę Chojnacką czy Mirosława Kropielnickiego a autorem zdjęć do filmu jest Jeremi Prokopowicz.

 

Tego samego dnia o godzinie 19 rozpoczął się koncert, którym Studio Rocka Pawła Mazura uczciło dziesięciolecie swego istnienia. Paweł Mazur to człowiek instytucja. Pod jego czujnym okiem od lat kształcą się wokaliści, gitarzyści, basiści, a nawet perkusiści. Lekcje w Studiu Rocka to nie tylko sucha teoria, ale przede wszystkim praktyka. Muzycy uczestniczą ulicznych jam session oraz doświadczają emocji towarzyszących podczas nagrań studyjnych, w których biorą udział.

 

Sobotnie plany organizatorów usiłowała pokrzyżować pogoda – jak się okazało bezskutecznie. Kiermasz, występy, atrakcje dla dzieci, a na koniec losowanie nagród – wszystko to miało się odbyć w plenerze. Z powodu silnych opadów impreza przeniosła się do budynku Centrum Sztuki Mościce. I dało się!

 

W kiermaszu wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich, winnice, palarnia kawy, wytwórcy soków, wędlin, miodów. Znalazło się też miejsce dla rękodzieła.

 

Na scenie wystąpili oczywiście Świerczkowiacy, Bartek Rojek z zespołem Strefy Dobrego Grania, szkoły tańca Sun Salsa, i Baila SOLski chór, Cheerleaders Academy All Stars Orkiestra Dęta Grupy Azoty SA.

 

Odbyło się też losowanie nagród, wśród których był samochód Renault Arkana z pełnym bakiem na weekend, vouchery, gadżety i maskotki od Xtreme Kids, vouchery do Xtreme Fitness, vouchery rodzinne na tor Daytona i bony na zakupy od CH MAX. Była tez strefa aktywności – z konieczności ograniczona.

Wieczorem, o godzinie 19, odbyło się spotkanie z Grzegorzem Dziedzicem i promocja jego książki ŻADNYCH BOGÓW, ŻADNYCH PANÓW. Spotkanie poprowadził oczywiście Łukasz Maciejewski.

 

Finał festiwalu Tarnowianie okazał się również niezwykle emocjonujący. Sportowych wrażeń dostarczyli nam piłkarze – amatorsko grający w piłkę tarnowianie. Tarnowski turniej piłkarski odbył się w tarnowskiej Akademii Nauk Stosowanych. – Akademia Nauk Stosowanych. Finałowa gala festiwalowa czekała nas wieczorem – koncert muzyki filmowej Orkiestry Crushed Sounds Big Band po raz kolejny zgromadził tłumy: na to wydarzenie biletów zabrakło na długo przed imprezą.

 

Tradycja ta jest nierozerwalnie związana z wybitnymi, w skali ogólnopolskiej a nawet europejskiej, postaciami ze świata sztuki i nauki wywodzącymi się właśnie z naszego miasta. Osobami związanymi z Mościcami i Tarnowem, pragniemy odwołać się do ich znakomitych osiągnięć, pasji, wiedzy i przekazu, z których korzystają takie dziedziny jak współczesna kultura, nauka, a nawet przemysł – przeczytaliśmy w zapowiedzi imprezy.

 

Czy się udało? Oczywiście! Kto nie był, niech spróbuje za rok przyjechać do centrum Sztuki Mościce, może poczuje się wreszcie wśród swoich, dumny ze swojej “tarnowskości”.

 

Katarzyna Cetera

Zdjęcia – Przemysław Sroka (CSM)

Zobacz również:

„Światło ikony”

Tym razem rozbłysło w surowych, klimatycznych wnętrzach galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 3), gdzie aktualnie można oglądać wystawę „Światło ikony”, prezentowaną w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Wernisaż odbył się w poniedziałkowy

Czytaj więcej....

Listy pisane do samego siebie.

Takiej poetyckiej metafory używa prof. Maciej Bieniasz mówiąc o swoim malarstwie. Tej wysokiej próby sztukę oglądać można aktualnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie do końca kwietnia przyszłego roku. Wernisaż wystawy “Maciej Bieniasz. Próba sąsiedzkiej autoprezentacji”

Czytaj więcej....
Previous
Next

 

  jak
  Babcia
  przy
  furtce
  stoi

 

  cierpiąc
  na
  zawroty
  historii

 

  Ryszard S.

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

 

Część I

 

            1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

ziemia

święta i przeklęta

wojenna

dwie daty

dwie listy

ale

od

teraz

pamięć jedna

 

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

obrączka

z imieniem

prezydenta

 

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

także my

jakby

nie ci

sami

oby

 

CZYTAJ DALEJ

 

Zapowiedź:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

8 wrzesień 2022 – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
14 wrzesień 2022 – Gliwice

10 wrzesień 2022 – Suchowola koło Białegostoku
16 wrzesień 2022 – Strachocina koło Sanoka

PREMIERA

28 września 2022, Łomża

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl