
rusza dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Niepodległości.
We wtorek 30 sierpnia, czyli w przedostatnim dniu wakacji i jednocześnie w wigilię Dnia Solidarności i Wolności, zapraszam w imieniu swojej Fundacji Pro Patria Semper i Tarnowskiego Centrum Kultury do Amfiteatru Letniego w Tarnowie– mówi Piotr Dżiża, znany dzialacz niepodległościowy i społecznik.
Popołudnie wypełnią tam otwarte dla publiczności imprezy, które odbywać się będą w ramach bloku imprez inaugurujących 10. jubileuszową edycję Festiwalu Niepodległości. W programie inauguracji znalazły się targi ofert aktywności pozaszkolnej młodzieży „Młodzi ON”, panel dyskusyjny o dziedzictwie ruchu „Solidarność” i koncert grupy RECEPCJA. Naszą misją – mówią organizatorzy, jest budowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę historyczną jaką jest Polska.
Chcemy łączyć Polaków we wspólnym dziele odbudowy historycznie utraconej siły naszej wspólnoty narodowej a także w dziele wzmacniania siły i sprawności państwa, które winno służyć tej wspólnocie oraz bezpieczeństwu i pomyślności swoich obywateli. Szczególną wagę przywiązujemy do wspierania tożsamości i tradycji wspólnot lokalnych, a także pielęgnowania i rozwijania więzi ich łączących. Z kolei końcem października zapowiadane są znane dobrze tarnowianom wydarzenia ze świętowaniem odzyskania przez miasto niepodległości. Tradycyjnie już zostanie wręczona Szabla i Ryngraf Niepodległości.

Naszą misję rozumiemy jako owoc równowagi między zbiorową mądrością, indywidualnym rozsądkiem, pracą nad pomnażaniem dóbr i inicjatyw, służących wspólnocie oraz przezwyciężaniem przywar narodowych z jednej strony i z drugiej strony – rozwijaniem umiejętności ochrony uznanych cnót i wartości, dziedzictwa kultury opartej o dorobek cywilizacji łacińskiej ze szczególnym uwzględnieniem roli chrześcijaństwa, w tym zasad Dekalogu i Ewangelii a także zdolności do poświęcenia na rzecz wspólnoty oraz reagowania na pojawiające się dla niej zagrożenia.
Już od godziny 15:00 trwać będą w Amfiteatrze targi ofert aktywności pozaszkolnej Młodzi ON. Zainteresowanym zaprezentuje się kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych, grup środowiskowych i klubów, których niekomercyjna, wspólnotowa oferta jest adresowana do uczącej się młodzieży. Na swoich stanowiskach o własnej działalności opowiadać będą, ukazując możliwe do zademonstrowania jej przejawy, m.in. przedstawiciele drużyny harcerskiej, strzeleckiej i sokolej, grup rekonstrukcji historycznej oraz organizacji wolontariackich, pomocowo- medycznych i kulturalnych, klubów sportowych i ekologicznych.

Przewidziano też sporo miłych niespodzianek, a w finale wydarzenia losowanie zestawów ciekawych nagród dla gości targów, którzy wypełnią krótką ankietę.
Pomysł targów stanowi kolejną odsłonę projektu popandemicznej aktywizacji społecznej uczniów „Żegnamy COVID, witamy Rozkwit”, przygotowanej we współpracy z Fundacją Alegoria.

Do Fundacji Pro Patria Semper wciąż mogą się jeszcze zgłaszać kolejni potencjalni, niekomercyjni wystawcy, czyli stowarzyszenia, grupy i kluby posiadające atrakcyjną ofertę zagospodarowania czasu wolnego od zajęć szkolnych, która realizuje się przez pożyteczną działalność młodych ludzi w grupach rówieśniczych. Udział w targach jest nieodpłatny.
O godzinie 17:00 na scenie Amfiteatru rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności ?”. Do odpowiedzi na tak zadane pytanie zaproszono m.in. Pawła Srokę (od ponad 30 lat dziennikarza mediów publicznych, związanego m.in. z TVP Kraków, dokumentalistę), Rafała Halskiego (pedagoga, lidera grupy rockowej Recepcja), Filipa Gąciarza (ucznia III LO w Tarnowie, tegorocznego wicemistrza ogólnopolskiego finału konkursu debat historycznych IPN), Pawła Orła (prawnika, członka stowarzyszenia „Sieć Solidarności”, od lat aktywnie włączającego się w akcje pomocy dla działaczy podziemnej „S” i upamiętnianie nieżyjących). Dyskusji moderowanej przeze mnie przysłuchiwać się będą zaproszeni do Amfiteatru weterani tarnowskiej „Solidarności”, w tym dotychczasowi uczestnicy realizowanego od roku przez fundację Pro Patria Semper projektu „Pierwsi Solidarni”. I to do nich należeć będzie podsumowanie tej dyskusji.

Ok. godziny 18:30 zaplanowano ostatni punkt bloku inauguracyjnego dziesiątej edycji Festiwalu Niepodległości. Zakończy go koncert tarnowskiej grupy rockowej RECEPCJA, której ubiegłoroczny, bardzo dobrze recenzowany, album „Dla zgody pięść (Miecz, Ogień)” odnosi się bezpośrednio do rodzimej historii sprzed czterech dekad i dziedzictwa tego okresu.

– W przeddzień, w wigilię, obchodzonego w całym kraju święta Solidarności i Wolności, w rocznicę porozumień gdańskich postanowiliśmy połączyć te wszystkie wątki. Będzie inauguracja X Festiwalu Niepodległości. Będą odwołania do projektów. Był taki projekt „Żegnamy covid, witamy rozkwit”, taki program, który z Fundacją Alegoria wspólnie przygotowaliśmy. To program aktywizacji postpandemicznej młodzieży – mówi Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.
– Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w targach aktywności młodzieżowej w Tarnowie. Jako stowarzyszenie oferujemy bardzo wiele aktywności dla młodych osób, które chcą poszukać miejsca dla siebie. CO tydzień mamy spotkania, na których doświadczycie różnego rodzaju warsztatów czy to o tematyce historycznej, czy kwestiach idei i wartości patriotycznych, czy w dziedzinie aktywności przedsiębiorczej, czy psychologicznej – wyjaśnia Filip Pinas ze Stowarzyszenia Tarnów Pierwszy Niepodległy.
– Bardzo się cieszymy z tego, że Fundacja Pro Patria Semper rozumie to, że ekologia rozumiana w sensie bardziej naukowym niż ideologicznym jest bardzo ważnym przejawem patriotyzmu. My współpracujemy z fundacją od wielu lat i ta współpraca bardzo dobrze się układa, m.in. będziemy chcieli przedstawić to co Stowarzyszenie Polskie Forum Klimatyczne może zaoferować młodym ludziom, co mogą w tym stowarzyszeniu robić – dodaje Krzysztof Woźniak ze Stowarzyszenia Polskie Forum Klimatyczne.
W programie przewidziano także koncert grupy Recepcja.

– Cała grupa Recepcja powstała z idei pewnego odbioru, interpretacji tekstów kultury oraz aktualnej rzeczywistości, więc tak naprawdę ambicją tego albumu muzycznego jest tak naprawdę poprzez historię opowiadanie o nas samych. Do prowadziliśmy do wydania nagrania i w zasadzie wydania płyty. Zrobiliśmy również teledysk, którego reżyserem był Bogusław Kornaś – podkreśla Rafał Halski z zespołu Recepcja.
Koncert zaplanowano na godzinę 18:30. a przed nim rozważania pod nazwą „Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności?”. Jednym z prelegentów będzie Paweł Sroka, znany tarnowski dziennikarz TVP 3 Kraków.
– Nie bez przyczyny to jemu zaproponowałem, żeby reprezentował media, bo on jest z tego pokolenia, które pamięta jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad pod hasłem „Solidarność”, więc chciałbym, żeby spróbował znaleźć jakieś paralele między tymi wydarzeniami sprzed czterech dziesięcioleci a tym co dzieje się dzisiaj za wschodnia granicą – tłumaczy Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Serdecznie zapraszamy Was na nie całymi rodzinami i ze znajomymi.
Do zobaczenia !