
Od 7 do 11 listopada trwa kolejny, piąty już festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. Tradycyjnie już organizowany przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W programie koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Listopadowy Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc zapoczątkowany został w roku 2017 w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie o charakterze patriotycznym ma na celu promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w swoim założeniu ma za zadanie promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii.
Tegoroczną edycję wydarzenia w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, rozpocznął 7 listopada o godzinie 17.00 koncert „Osiecka… i nie tylko”. Piosenki najsłynniejszej polskiej poetki-tekściarki wykonała znakomita wokalistka Iza Połońska. Towarzyszyć jej akordeonista Leszek Kołodziejski oraz Polish Cello Quartet – niecodzienna formacja składająca się z czterech wiolonczelistów: Krzysztofa Karpety, Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali i Adama Krzeszowca. W programie wieczoru znalazły się także piosenki Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego – artystów, którzy wywarli istotny wpływ na twórczość Agnieszki Osieckiej.

Projekt Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego, do którego zaprosili znakomity Polish Cello Quartet. Po sukcesie płyty „Pejzaż bez ciebie” wydanej w 2018 roku, rozmiłowali się we wspólnym koncertowaniu, co rusz poszerzając wspólny repertuar o kolejne klasyki tak zwanej „piosenki z tekstem”. Tym razem na warsztat wzięli piosenki Agnieszki Osieckiej, które Połońska śpiewa od lat, głównie z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Czując ogromną więź emocjonalno-intelektualną z tekstami poetki polskiej piosenki, wokalistka szuka detalów interpretacji i brzmienia. Takich, które najpełniej oddałyby zamkniętą w słowach wrażliwość, ale też swojego rodzaju nieporadność wobec rzeczywistości. Brzmienie czterech wiolonczel i akordeonu znakomicie dopowiada wszystko to, co niewypowiedzialne przez słowo, tym bardziej, że spoczywają one w rękach muzyków najwyższej miary.
Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasz Gaj, podkreśla wyjątkowy charakter tych muzycznych wydarzeń.
– „Osiecka i nie tylko”, twórczość naszej wybitnej poetki w wykonaniu Izy Połońskiej i Polish Cello Quartet. to coś absolutnie wyjątkowego. Są to wybitni muzycy. Myślę, że aranżacja tych utworów na tak oryginalny skład będzie unikatowa. I Marcin Wyrostek, który gościł już w Centrum kilkakrotnie, tym razem z projektem-płytą ‘PolAcc’, na której znalazły się kompozycje zainspirowane naszą polską muzyka tradycyjna, filmową, tańcami narodowymi w aranżacji Marcina Wyrostka i zespołu. Do tego gra świateł, która będzie towarzyszyć muzyce.

Oba koncerty odbędą się w sali koncertowej Stodoła w Centrum Paderewskiego.
Viva Polonia!… To także tradycyjne lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego, kierowane do młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym roku poświęcone postaci Stefana Wyszyńskiego i zatytułowane „Kardynał Wyszyński. Prymas niezłomny”. Ich naczelną ideą jest prezentowanie treści historyczno-patriotycznych w sposób niestandardowy – poza salą lekcyjną, w ramach dużego wydarzenia artystycznego i w pięknym miejscu, jakim jest jedyna zachowana w świecie posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego. Lekcje te, skierowane są do uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych, zaplanowano na 9 i 10 listopada – każdego dnia będą prezentowane dwa spektakle, o godzinie 10.00 i 12.00.

Spektakl „Kardynał Wyszyński. PRYMAS NIEZŁOMNY”, który zobaczyć będzie można w dniach 9-10 listopada, przygotowany został z okazji obchodzonego roku Stefana Wyszyńskiego, jako wyraz pamięci, szacunku i uznania dla życia i dokonań Prymasa Tysiąclecia. Wyjątkowa inscenizacja przypominająca bezkompromisową walkę ze złem w trudnych historycznie czasach. Poruszające sceny z życia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego: aresztowanie, więzienie w byłych poklasztornych budynkach, nieustanna inwigilacja, a w końcu zwycięstwo dla Polski i Kościoła. Przedstawienie powstało przy współpracy Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, najbliższej współpracownicy kardynała Wyszyńskiego. Scenariusz i reżyseria: Łukasz Lech. Wystąpią: Maciej Słota (Kardynał Wyszyński), Dariusz Kowalski (Funkcjonariusz UB), Łukasz Lech (Narrator). Podczas spektaklu zobaczyć będzie można oryginalną sutannę kardynała Karola Wojtyły, w której wystąpi aktor grający postać Stefana Wyszyńskiego. Dzięki wykorzystaniu archiwalnego zapisu będzie można również usłyszeć głos samego księdza prymasa i wypowiedziane przez niego słowa, które wciąż nie tracą na aktualności. Przedstawienie zwieńczy spotkanie z Anną Rastawicką, która podzieli się z widzami swoimi wspomnieniami ze współpracy z kardynałem i odpowie na ich pytania.
Jak przypomina Łukasz Gaj, lekcje takie są nieodłącznym elementem festiwalu.
– Od samego początku festiwalu jego sercem są lekcje historyczno-patriotyczne prezentujące wielkie postaci polskiej historii. W tym roku, z racji przypadającej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, lekcje patriotyczne będą poświęcone właśnie tej wybitnej polskiej postaci. Te lekcje od samego początku maja formę spektaklu teatralnego i nie inaczej będzie w tym roku. Będzie to spektakl teatralny w wykonaniu znakomitych aktorów, przedstawiający te najbardziej wstrząsające sceny z życia kard. Wyszyńskiego i przybliżający jego sylwetkę w sposób interesujący.

Festiwal zwieńczy występ znakomitego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w Kąśnej wykona program „PolAcc”. Projekt ten inspirowany jest twórczością polskich kompozytorów, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Witolda Lutosławskiego, motywami tradycyjnymi i ludowymi oraz muzyką lat 60. i 70. Artyście towarzyszyć będzie zespół w składzie: Michał Grobelny – wokal, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Bartosz Kalicki – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne.
Festiwalowi ‘Viva Polonia!’ towarzyszy zawsze wystawa. W tym roku to ekspozycja oryginalnych znaczków z całego świata: „Jan Paweł II w filatelistyce”. Przygotowała ją Poczta Polska i będzie dostępna dla zwiedzających Dwór Paderewskiego do końca listopada.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – organizatorzy