
czyli
Trzy dni z muzyką alternatywną i słowiańskimi obrzędami.
Jeszcze w maju Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłaszało Open Call do wyjątkowej inicjatywy muzycznej zatytułowanej ULICZNE GRANIE. W ramach tegorocznej edycji Wianków w Krakowie, które odbywają się w bieżący weekend krakowskie skwery na Plantach oraz okolice Galerii Kazimierz wypełniają się dźwiękami muzyki na żywo w wykonaniu lokalnych artystów.

Organizatorzy deklarują: Chcemy, aby muzyka podczas Wianków rozbrzmiewała nie tylko na Powiślu, ale również w innych częściach miasta. Krakowskie skwery to idealne miejsce, by stworzyć kameralne muzyczne przestrzenie, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli na chwilę przystanąć, odetchnąć i zanurzyć się w dźwiękach lokalnej muzyki etnicznej. Uliczne Granie to doskonała okazja dla krakowskich artystów, by zaprezentować swój talent szerokiej publiczności w wyjątkowym otoczeniu.

W tym roku, jak informują media, m.in. Gazeta Krakowska – Wianki w Krakowie potrwają aż trzy dni – przez cały najbliższy weekend od piątku 20 do niedzieli 22 czerwca. W programie mnóstwo koncertów muzyki etnicznej, alternatywnej i elektronicznej oraz tradycyjne obrzędy słowiańskie. Czy formuła nowoczesnego festiwalu miejskiego sprawdzi się?

Wianki w Krakowie mają swoją długą tradycję. Początkowo były to koncerty gwiazd polskiej muzyki popularnej wsparte finałowym pokazem ogni sztucznych. Potem przyszedł czas na występy artystów światowego formatu, na które zjeżdżali fani z całej Polski. Bo gdzie indziej można było za darmo obejrzeć koncerty Lenny’ego Kravitza czy zespołów Jamiroquai lub Marillion? Krakowscy włodarze mieli wtedy gest – i na wiankowe atrakcje szły gigantyczne pieniądze. Kiedy kasa się wyczerpała, miasto zamieniło Wianki na Święto Muzyki. Wtedy na kilku scenach rozmieszczonych w różnych miejscach Krakowa swoje umiejętności prezentowali rodzimi wykonawcy muzyki alternatywnej. W tym roku będzie podobnie: bez wielkich gwiazd, ale za to z różnorodną muzyką – od popu do etno. Na takie Wianki teraz Kraków stać i wydaje się, że miasto wyjdzie z tego z twarzą.

Miejskie obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się już w piątkowy wieczór na Placu Zewnętrznym przed Galerią Kazimierz, która jest partnerem strategicznym tegorocznej edycji Wianków. Od godz. 21 wystartował tam Silent Disco. Na dwóch kanałach czekały wyjątkowe muzyczne podróże: Eltron zabrał uczestników w świat soulu i disco, a Kacha rozgrzał uczestników energetycznym dancehallem i reggaetonem.

Sobotę rozpoczęły warsztaty plecenia wianków w strefie Factory na Powiślu – o godz. 11 i 12:30), które poprowadziła laureatka konkursu na najpiękniejszy wianek Bernadeta Walczak. Od godz. 14 do 17 będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek, którego zwycięzca zostanie ogłoszony o godz. 17:15. Nowością tegorocznej edycji jest mieniąca się kolorami kopuła, która stanie na Placu Wielkiej Armii Napoleona. Od godz. 17 do 22 wystąpią w niej kolejno uznani artyści ze sceny alternatywnego popu: Projekt WOW, Dawid Tyszkowski oraz Sorry Boys, a całość poprowadzi Mateusz Opyrchał. Wieczór zakończy Silent Disco (22:30-01:00) z setami cenionych didżejów – The Very Polish Cut Outs i Rusałki.

W ramach wydarzenia nie zabraknie również tradycyjnych stacji plecenia wianków, które znajdą się w kilku punktach miasta:
przy skwerze Ewy Demarczyk
przy skwerze Piotra Skrzyneckiego
przy kościele św. Kazimierza
na Placu Zewnętrznym przed Galerią Kazimierz
w hotelach Novotel i ibis Kraków Centrum
Dodatkową atrakcją będzie „Zielnik na betonie” – artystyczne malowanie przygotowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, które zaplanowano na godz. 13 przy stacjach plecenia wianków przy skwerze Piotra Skrzyneckiego oraz przy kościele św. Kazimierza.

Ważnym elementem sobotniego programu będzie „Uliczne Granie” od godz. 18 do 19. Przy skwerze Piotra Skrzyneckiego zagra zespół Czarny Motyl, przy kościele św. Kazimierza UKOJA, a na Placu Zewnętrznym przed Galerią Kazimierz – Róża Wiatrów. Znaczącym elementem tegorocznej edycji będzie koncert na Skwerze przy pomniku Bohdana Zaleskiego od godz. 16 do 18, dedykowany słowiańskim brzmieniom. Wystąpi Duet Wspak oraz duet D r o g a (Joanna i Zosia Słowińskie). Nowością na tegorocznych Wiankach będzie muzyczne ożywienie Barbakanu, gdzie po raz pierwszy zabrzmi muzyka elektroniczna. Od godz. 18 do 22 uczestnicy będą mogli potańczyć przy setach krakowskiego kolektywu Swawola People.
Wyjątkowym punktem programu była także Przystań Muzeum Krakowa. Od godz. 11 odbywały się tam rejsy historycznymi galarami pod hasłem „Miasto z rzeki”, podczas których uczestnicy mogli zobaczyć Kraków z perspektywy Wisły i porównać, jak okolice rzeki zmieniały się na przestrzeni lat. W programie także warsztaty artystyczne (godz. 12-15) oraz tradycyjne puszczanie wianków i flisackie swaty (godz. 17-20). Uczestnicy będą mieli okazję puścić własnoręcznie wypleciony wianek z przypisaną mu intencją, a dodatkową atrakcją będzie możliwość wyłowienia wianka przez flisaków.

Wianki w Krakowie zwieńczy sobotnio-niedzielny Koncert o Świcie nad Wisłą (godz. 3:30), organizowany we współpracy z festiwalem EtnoKraków/Rozstaje 2025. W noc przesilenia letniego usłyszymy pieśni ludu Saami inspirowane rytuałami szamańskimi (Torgeir Vassvik), pieśni słowiańskie, m.in. polskie (Joanna Słowińska z Przyjaciółmi) i serbskie (Łada z grupą warsztatową).

Katarzyna Cetera
Materiały: Paweł Gzyl (Gazeta Krakowska)
Zdjęcia – Wojtek Matusik