
czyli
XXIX WARSZTATY MUZYKI KAMERALNEJ
W LUSŁAWICACH
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci co roku organizuje w Lusławicach warsztaty, które mają na celu wsparcie wybitnie utalentowanej polskiej młodzieży w rozwijaniu talentów i pasji – donosi nasza stała korespondentka, ceniona krakowska publicystka Katarzyna Cetera. W ramach Programu ZDOLNI organizowane są specjalistyczne warsztaty w najlepszych placówkach badawczych w kraju, ale także obozy naukowe, indywidualne staże badawcze, warsztaty muzyczne, plenery plastyczne, ponad 20 koncertów i 4 wystawy prac plastycznych. Fundusz pokrywa wszystkie koszty udziału w zajęciach.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem społecznym (organizacją pożytku publicznego) zrzeszającym naukowców, artystów, lekarzy, badaczy i studentów, którzy wierzą, że rozwój talentów i pasji młodych ludzi to sprawa ważna dla całego społeczeństwa. Główny jego cel to wspieranie wybitnie uzdolnionych uczniów polskich szkół w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci od 1993 r. organizuje bezpłatne warsztaty dla najbardziej uzdolnionej młodzieży, dając im szansę na rozwój pasji i umiejętności. Z programu ZDOLNI korzysta ponad 500 uczniów rocznie, a z pomocy Funduszu skorzystało już łącznie ponad dziesięć tysięcy utalentowanych młodych Polaków. Dzisiaj to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także z wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą.

Nic więc dziwnego, że również w tym roku Lusławice po raz kolejny stały się domem dla Warsztatów Muzyki Kameralnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – projektu szczególnie wpisującego się w misję Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W pierwszej połowie marca spotkały się tu trzy pokolenia: utalentowana młodzież z całej Polski, doświadczeni i cenieni w środowisku muzycznym pedagodzy oraz aktywni, profesjonalni muzycy – absolwenci programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Warsztaty Muzyki Kameralnej, odbywają się w Lusławicach od 2015 roku. O ich niezwykłości decyduje przede wszystkim ich wielodyscyplinarna formuła. Oprócz muzyków biorą w nich udział także stypendyści zainteresowani humanistyką oraz plastycy. Uczestnicy mają do wyboru kilkanaście cykli zajęć – od wykładów i seminariów dotyczących teorii muzyki, historii, filozofii i teologii, przez warsztaty taneczne i teatralne, aż po obserwacje astronomiczne.

Częścią warsztatów jest także – nawiązująca do tradycji Lusławic, związanych z działalnością arian i Fausta Socyna – tzw. Szkoła Lusławicka. To cykl wykładów, warsztatów i spotkań poświęconych problematyce reformacji. Szkoła Lusławicka wychodzi także poza mury Europejskiego Centrum Muzyki – wykłady odbywają się bowiem także w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie.
Wszystko to tworzy niezwykłą atmosferę służącą poszerzaniu horyzontów, budzącą ciekawość świata i daleką od ducha rywalizacji, a sprzyjającą nawiązywaniu przyjaźni.

W ramach tegorocznych XXIX Warsztatów Muzyki Kameralnej odbędą się dwa koncerty otwarte dla publiczności. Pierwszy z nich odbył się już tydzień temu, 11 marca. Wystąpili wówczas Absolwenci Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: Aleksandra Świgut (fortepian), Anna Krzeszowiec (fortepian), Adam Krzeszowiec (wiolonczela), Wojciech Fudala (wiolonczela) oraz Książek Piano DUO w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.
Po znakomitym koncercie absolwentów nadchodzi kolej na prezentacje aktualnych uczestników programu. Po dwóch tygodniach intensywnej pracy uczestnicy XXIX Warsztatów Muzyki Kameralnej będą mieli okazję zaprezentować się więc na lusławickiej estradzie.

Zaplanowany na najbliższy piątek, 17 marca, koncert muzyki kameralnej jest podsumowaniem dwutygodniowej pracy w trakcie XXIX Warsztatów Muzyki Kameralnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Sami uczestnicy podkreślają, że wydarzenie to jest najcenniejszą i mającą największe znaczenie dla rozwoju osobowości muzycznych częścią Programu.
Usłyszymy wykonania wybranych zespołów kameralnych, a w programie koncertu znajdą się utwory Franza Schuberta, Mieczysława Wajnberga czy Jeana Crasa. W imieniu organizatorów zachęcamy Państwa i my do tłumnego przybycia, rezerwacji bezpłatnych biletów na to wydarzenie i wysłuchania najbardziej utalentowanych, młodych polskich muzyków.
Katarzyna Cetera
fot. Karolina Suchan-Okulska
Koncert Uczestników XXIX Warsztatów Muzyki Kameralnej
piątek, 17 marca 2023 r., godz. 19:00
Program:
Jean Cras (1879-1932)
Kwintet na flet, harfę i smyczki
- Assez animé
- Animé
Maria Sujka – flet
Igor Dudek – skrzypce
Dobrawa Baszczak – altówka
Kajetan Pałęcki – wiolonczela
Gabriela Dudziak – harfa
Bartosz Kowalski (*1977)
Strumienie II na flet, harfę i taśmę
Marta Ossowska – flet
Ligia Nowak – harfa
Robert Muczyński (1882-1971)
Trio-Fantazja na fortepian, klarnet i wiolonczelę
- Allegro energico
- Andante con espressivo
- Allegro deciso
- Andante motto e sostenuto
Maja Cywińska – klarnet
Zuzanna Moszumańska – wiolonczela
Maria Wizner – fortepian
Franz Schubert (1797-1828)
Kwintet smyczkowy C-dur D.956
- Allegro ma non troppo
Julia Charmuszko – skrzypce
Maja Chlebicka – skrzypce
Zofia Groblewska – altówka
Tadeusz Wawrowski – wiolonczela
Wiktoria Osińska – wiolonczela
Mieczysław Wajnberg (1919-1996)
Kwintet fortepianowy, op. 18
- Largo
- Allegro agitatto
Zofia Olesik – I skrzypce
Adam Falenta – II skrzypce
Emanuel Ogrodniczek – altówka
Zuzanna Zdanowicz – wiolonczela
Mateusz Dubiel – fortepian