Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Miłość I Miłosierdzie

Maciej Małysa - aktor Teatru Nie Teraz w roli bł. ks. Sopoćki

To tytuł jednego z najważniejszych filmów religijnych ostatnich lat w Polsce, który jeszcze zanim trafił do  naszych kin w 2019 toku,  przebojem wszedł do światowego obiegu tego typu produkcji. Właśnie mija 90. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej,  którego doznała w swej klasztornej celi w Płocku 22 lutego 1931 r. W związku z tym TVP wyemitowała po raz pierwszy (!)  film „Miłość i Miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata. Przypomnijmy, że uroczysta prapremiera filmu odbyła się dokładnie 60 lat po zakazaniu szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia według wizji św. Faustyny, w wyjątkowych okolicznościach sali kinowej Filmoteki Watykańskiej w Palazzo San Carlo za Spiżową Bramą.  - Prośmy Chrystusa o dar miłosierdzia. Niech nas ogarnie i przeniknie – napisał papież Franciszek, zwracając się z tej okazji do wiernych w liście do biskupa płockiego Piotra Libery.  Dwa lata temu, my też obszernie pisaliśmy o tym wydarzeniu – teraz przypominamy tamten tekst ponownie.

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: WSTAJEMY Z KOLAN

czyli
KINO W CZASACH ZARAZY

Kiedy dwa tygodnie rząd poluzował obostrzenia i otworzył kina, pobiegłam natychmiast - pisze w swej najnowszej korespondencji Katarzyna Cetera, nadrabiać filmowe zaległości – zresztą nie byłam osamotniona. Źródła podają, że podczas walentynkowego weekendu frekwencja w polskich kinach wyniosła blisko 100 tys. osób. Należy podkreślić, że ten spektakularny wynik został osiągnięty nie tylko w reżimie sanitarnym, bez hollywoodzkich hitów i polskich przebojowych produkcji, ale też bez udziału multipleksów

Czytaj więcej...

Ryszard Kotys nie żyje...

 

- Praca pozwala mi zapomnieć o... starości. Jest najlepszym lekarstwem na wszystko! - mówił.

W zawodzie pracował od 65 lat, zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Na swoim koncie ma role m.in. u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland. Zagrał także w dwóch częściach "Vabanku" oraz "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Był wziętym aktorem teatralnym, a także reżyserem i scenarzystą. Uważany był za prawdziwego mistrza drugiego planu. Serialowym widzom był najbardziej znany z roli Mariana Paździocha w "Świecie według Kiepskich", w którym grał od 1999 r. Najstarszy aktor najdłuższego sitcomu świata zmarł dzisiaj 28 stycznia po ciężkiej chorobie, w wieku 88 lat.. Pan Ryszard był także etatowym aktorem Solskiego w Tarnowie w sezonach 1973 - 1975 za czasów wielkiego dyrektora naszego teatru Ryszarda Smożewskiego. Tak się złożyło, że miałem zaszczyt pracować, a nawet statystować u boku pana Kotysa, m.in. w spektaklu "Złoty chłopiec", „Czekając na Godota”,  „Damy i Huzary”, „Pokój na godziny”. Z powodu zaawansowanego wieku i choroby wycofał się jednak jakiś czas temu  z występów w teatrze i filmie. Ryszard Kotys rzadko udzielał wywiadów, a może też niewielu o wywiad  zabiegało. Po obejrzeniu "Erratum" Marka Lechkiego, bardzo zapragnąłem osobiście poznać  aktora - pisze na FB  tarnowianin Łukasz Maciejewski, znany i ceniony krytyk filmowy, wykładowca akademicki i pisarz. To było wzruszające spotkanie. I dobra rozmowa. Tak wiele opowiedział wtedy o sobie, o kolegach z roku - Cybulskim, Kobieli, Jędrusik, pierwszym powojennym pokoleniu aktorskim.

Czytaj więcej...

To już dzisiaj - VITAE VALOR 2020

Szczegóły na stronie www.vvfestival.pl

Wypełniając nasze dziennikarskie powinności zamieszczamy kolejny czwarty już materiał promujący ten unikalny w skali europejskiej projekt festiwalu filmowego  stawiający pytania o ludzką godność, pokazujący  różnorodność egzystencji, uczący dialogu a także kultury spotkania. Tarnowski Festiwal, po raz pierwszy w wersji online, to przestrzeń, nastawiona na budowanie i poszukiwanie, uniwersalnych łączących wszystkich pojęć, jak dobro i piękno.  To promocja prawdziwości ludzkiego życia, w którym jest miejsce na wartość, duchowość i moralność.  Inauguracja wydarzenia, na której nagroda Tarnowskiego Dukata trafi do Jerzego Świtka, twórcy Vitae Valor, już dziś w piątek, 11 grudnia o godzinie 18:00. Będzie także wirtualna prezentacja plakatów festiwalowych, a o 18:30 wykład „Konflikt w nauce”, który wygłosi dr Tomasz Rożek. Poniżej prezentujemy ekskluzywny wywiad z dyrektorem tegorocznego Vitae Valor Dariuszem Snopkowskim.

Czytaj więcej...

 new slot players get free spins promo from most of online casinos