Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: FINAŁ 35.TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ

czyli
ZNAMY LAUREATÓW

Dobiegła końca 35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej -  podsumowuje nasza korespondentka Katarzyna Cetera, tarnowskie święto kina, które rokrocznie gromadzi na widowni kina Marzenie – liczącego sobie ponad sto lat i należącego do najstarszych do dziś funkcjonujących kin w Polsce, tłumy widzów. W konkursowych szrankach stanęło dwanaście filmów, które oceniało jury profesjonalne, młodzieżowe, dziecięce oraz publiczność. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 12 czerwca, w kinie Marzenie odczytano werdykty i wręczono nagrody. Galę, którą prowadził Sebastian Szafarz, zakończył recital śpiewającego aktora Zbigniewa Zamachowskiego.

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: CO SŁYCHAĆ W MARZENIU

czyli
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
NA PÓŁMETKU

Tarnowski festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych, którego 35, jubileuszową edycję mamy w tym roku - pisze w swojej kolejnej relacji nasza stała korespondentka Katarzyna Cetera, zalicza się do najstarszych imprez filmowych w Polsce. Impreza szczyci się nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznaną w 2011 r. w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Tegoroczna Tarnowska Nagroda Filmowa zmierza już nieuchronnie do finiszu. Na podsumowanie co prawda jeszcze za wcześnie, ale pewne obserwacje warto już zanotować, a i wnioski naszkicować można.

Czytaj więcej...

bez tytulu

Ks. prof. Tadeusz Guz: Państwo polskie dopuściło się wobec Kościoła ogromnej nieprawości

Państwo polskie stało się zaskakującym, ale bardzo skutecznym sprzymierzeńcem walki z Bogiem. W ostatnich miesiącach – świadomie lub nie – dopuściło się względem Kościoła jednej z największych nieprawości. Straciliśmy podstawowy zmysł odróżniania tego, co jest święte, od tego, co jest grzeszne, mówił ks. prof. Tadeusz Guz na konferencji w Krakowie w ramach Tygodnia Życia i Wolności.

W poniedziałek w Krakowie rozpoczął się tygodniowy cykl konferencji – Tydzień Życia i Wolności. Jednym z prelegentów panelu poświęconego sytuacji w Kościele katolickim był ks. prof. Tadeusz Guz. Kapłan mówił o wielkim zamieszaniu w relacjach między państwem a Kościołem, które w ostatnich miesiącach wyrażało się w narzucaniu katolikom radykalnych obostrzeń sanitarnych.

Ks. prof. Tadeusz Guz chciał pokazać dysonans między tym, jak przeżywano wiarę w Kościele w czasach kard. Stefana Wyszyńskiego, a jak w naszych czasach. Przypomniał, że kardynał Wyszyński mówił, iż „największym złem w Kościele i największym wrogiem zbawienia jest grzech, którego ostatecznym sprawcą jest diabeł”. Ks. Guz nawiązał następnie do sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to część duchowieństwa określała pójście na niedzielną Mszę świętą mianem grzechu, a to z powodu możliwości zakażenia Covid-19. – Mamy do czynienia z zasadniczą utratą nie tylko koncepcji grzechu w sensie biblijnym i urzędu nauczycielskiego Kościoła. To znaczy, że u podstaw takiej koncepcji grzechu czy świętości stoi wymieszanie bytowości Boga i szatana. To znaczy, że jesteśmy w samym sercu reformacji – stwierdził. – Kościół jako Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa nie jest częścią państwa polskiego. Jest odrębną bytowością. Dalej, Kościół jako podmiot suwerenny i autonomiczny względem państwa polskiego nie jest częścią jednostki, którą nazywamy sanepidem. Więcej jeszcze, Kościół jako odrębny podmiot, którego status bytowy jest w sensie prawnym usankcjonowany konkordatem, czyli międzynarodową umową między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, ten Kościół nie podlega jakimkolwiek zarządzeniom ministra zdrowia RP. Tego konkordat nie przewiduje. Te wszystkie zawirowania w relacji państwo polskie i Kościół są wynikiem braku podstawowego respektu państwa polskiego względem podstawowej odrębności Kościoła Chrystusowego. […] Trudno mi powiedzieć, jak dalece świadomie, ale mogę powiedzieć obiektywnie, że państwo polskie dokonało w stosunku do Kościoła w Polsce jednych z największych nieprawości, jakie Kościół na przestrzeni tysiąca lat przeżył – oświadczył ksiądz profesor.

– Walka z Bogiem w Polsce trwa. Szkoda, że państwo polskie stało się jej zaskakującym, ale jakże skutecznym sprzymierzeńcem, zdradzając do samych głębin naturę swojego bytu państwowego – powiedział następnie. Wskazał, że w Grecji oraz w Rzymie świadomość państwowa była taka, iż najważniejszym celem relacji państwowych jest absolut. W Polsce tymczasem politycy, którzy nazywają się prawicowymi, „podnieśli rękę na Boga w Trójcy Świętej Jedynego w tak drastyczny i systemowy sposób”, że można mówić o prawdziwej katastrofie. Ks. Guz podkreślił przy tym, że nie chce oceniać polityków prawicy o celowe działania, bo nie wie, jaka jest ich świadomość tego, czym jest Bóg, czym jest Kościół ani czym jest w swojej istocie państwo polskie.

– Jeżeli zauważyliśmy, że w Polsce ostatnich miesięcy, nawet we wnętrzu Kościoła, zatarły się granice między państwem a Kościołem, między świętością a grzechem, między Bogiem a diabłem, to co to oznacza? To oznacza, że jesteśmy w tragicznym położeniu indyferentyzmu religijnego. Nie mamy podstawowego zmysłu odróżniania sacrum od tego, co jest peccatum, Boga od szatana, Kościoła od bytu świata czy państwa. […] Jeżeli policjant przychodzi do kościoła i dokonuje operacji policyjnych wewnątrz kościoła, to jest to zbrodnia przeciwko Kościołowi – dodał prelegent Tygodnia Życia i Wolności.

Następnie ks. prof. Guz zwrócił uwagę na fundamentalny problem z udzielaniem w Polsce dyspensy od udziału we Mszy świętej.

– Pięć przykazań kościelnych jest uszczegółowieniem przykazań dekalogu – zaznaczył. I tak pierwsze przykazanie kościelne jest „partykularyzacją przykazania Dekalogu: pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. – Dzień święty w sensie Nowego Testamentu to niedziela […]. Autorem prawa naturalnego i przykazania „pamiętaj, abyś dzień święty święcił”,  jest Bóg w Trójcy Świętej Jedyny, dlatego ani papież, ani biskupi, ani proboszczowie jako ordynariusze nie mają kompetencji prawnych do dyspensowania nas od udziału w niedzielnej Mszy świętej i w uroczystości obowiązujące – wskazał kapłan. – Nikt żadnemu episkopatowi, włącznie ze świętym Piotrem na czele, nie dał takich kompetencji prawnych. Te kompetencje prawne posiada najwyższy i absolutny prawodawca, którym jest Pan Bóg – oświadczył ks. prof. Tadeusz Guz.

Pach

TARNÓW I OKOLICE: NARESZCIE OFFLINE

czyli
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
PO LIFTINGU

35 edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej to pierwsza impreza cykliczna w tym roku – pisze w swojej pierwszej festiwalowej korespondencji Katarzyna Cetera, która odbywa się z udziałem publiczności – co prawda w reżimie sanitarnym, ale zawsze. Nadmienić należy, że ubiegłoroczna również odbyła się w kinie z widzami i była chyba jedyną nieodwołaną z powodu pandemii imprezą. Przypomnieć też wypada, że tarnowski festiwal to jeden z dwóch najstarszych, obok gdyńskiego, festiwali filmowych w Polsce.  

Czytaj więcej...

 new slot players get free spins promo from most of online casinos