Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

NASZ PATRONAT - ZAPOWIEDZI

I Międzynarodowy Konkurs Literacki „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza

______________________________

36. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA

Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych

Tarnów
27 maja – 4 czerwca 2022

______________________________

40 lat Festiwalu Tydzień Talentów
15-21 maja
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Jubileuszowa odsłona zapoczątkowanego w 1982 roku wydarzenia promującego szczególnie utalentowanych początkujących artystów. Wielkie święto muzyki i młodości – w tej edycji poświęcone pięknej i wymagającej sztuce fortepianowej.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

TKK 2008 – 2013

————————

wiersze ostatnie

Oldze T. po Noblu

świat
stworzony ze słów
umiera
 
a my wraz z nim
i nawet tego
nie zauważamy

nie potrafimy
opowiedzieć
sobie świata
z którym
coś jest
nie tak
 
Internet
to
opowieść idioty
                 więc
Grając na wielu
bębenkach

            jesteśmy
ciągle
          w podróży
Ludzie księgi
Bieguni

od
Prawieku
Prowadzimy swój pług
przez kości
umarłych

                jak tkacz
                zwijając
                swoje życie

czuli narratorzy
budujemy sobie
Dom dzienny
i
dom nocny

czekając na Godota

zamiast niego
spotykamy
Charona

to on
           za obola
przeprawia nas
przez Styks
              do otchłani
Ksiąg Jakubowych

nasza
zagubiona dusza
                 snuje swoje
Opowiadania bizarne
poszukując
                Lalki i perły
a może
Czarnej ruty
na wigilię

                  Ryszard S.

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

Wartość życia po raz jedenasty

W Centrum Sztuki Mościce trwa XI Festiwal Filmowy Vitae Valor. Poszczególne projekcje filmowe połączone są z debatami, a w tym roku głównym ich tematem są różne oblicza wolności. Edycja 2021 to: – 8 seansów filmowych, – konferencję naukową, – wystawę plakatów – cztery debaty – kub dyskusyjny – warsztaty prowadzone przez Łukasza Maciejewskiego i konkurs recenzencki. Vitae Valor, zaplanowany na czas od 5 do 12 grudnia, to festiwal ludzi stawiających pytania. Świadomych, że na niektóre z nich trudno będzie odpowiedzieć, bądź odpowiedź będzie trudna i wymagająca pogłębionej analizy. Wymownym symbolem festiwalowej tematyki jest znakomity plakat autorstwa Piotra Barszczowskiego, podobnie, jak wszystkich poprzednich znaków graficznych tej imprezy. To łańcuch przywołujący na myśl zniewolenie, brak szerszej perspektywy, ograniczenie wolności i uwięzienie. Uroczysta gala inaugurująca tydzień z filmami odbyła się w niedzielne popołudnie CSM z udziałem przedstawicieli władz i miłośników dobrego kina. Znaczącym nieobecnym gali otwarcia okazał się dyrektor artystyczny festiwalu ojciec Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Nasz portal, związany z Festiwalem od początku jego powstania, jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Początki Vitae Valor to rok 2000, kiedy to ks. Paweł Postawa z Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie zaproponował mi – wspomina twórca i dyrektor pierwszych edycji Festiwalu Jerzy Świtek, wraz z ks. Arturem Ważnym, wtedy duszpasterzem akademickim a obecnie już biskupem i dziennikarzem Ryszardem Zaprzałką (autorem niniejszej relacji), zorganizowanie festiwalu filmów religijnych, bądź też katolickich. Zastanawiałem się nad podjęciem takiego zadania i doszedłem do wniosku, że nie ma sensu powielać formuły festiwalu w Niepokalanowie, który jest festiwalem filmów katolickich. Pomyślałem, że można by przygotować imprezę o szerszym zakresie, nie tylko religijnym, ale także humanistycznym. Dobrze oddaje to założenie tytuł festiwalu – „Vitae Valor”, czyli „Wartość życia” (warto dodać, że pomysłodawcą nazwy jest ks. prof. Andrzej Zając, Owczesny szef chóru katedralnego „Pueri Cantores Tarnovienses”).

Jak mówił obecny dyrektor festiwalu Dariusz Snopkowski tematyka tegorocznych spotkań nie jest przypadkowa.

– W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie ‘ jak rozumieć wolność’ i każdy na nie odpowiada inaczej niż byśmy się spodziewali, natomiast nie można oczekiwać, by wszyscy podali jedną definicję. Dla mnie wolność jest jak tlen, oddech. Bez tego nie można żyć, a wiadomo, że jeżeli ogranicza się dostęp tlenu, to walczymy, by było go jak najwięcej. A ponieważ, jak to powiedział Friedrich Schiller, ‘sztuka to jest córka wolności’, dlatego mamy nadzieję, że poprzez sztukę filmową będziemy mogli swobodnie, ale także kulturalnie i otwarcie o niej rozmawiać.

Jak uzupełniali prowadzący galę otwarcia Bernadetta Cich i Marcin Lewandowski – wolność idealnie łączy się z nazwą Festiwalu, czyli “wartością życia” (vitae valor).

– Życie jako wartość sensu stricte, bez wolności trudno powiedzieć, czy może istnieć. Życie i wolność to są dwie charakterystyki naszego bytowania, które muszą obok siebie współistnieć i nie wyobrażam sobie, aby można było je oddzielić.

Tarnowianie, którzy w niedzielę pojawili się w Centrum Sztuki Mościce mówili, czym dla nich jest wolność i jak ważną rolę pełni w ich życiu.

– Wolność dla nas to wolność słowa, wolność poglądów, przekonań, możliwość wypowiedzenia swoich racji, a nie narzucania czegoś przez innych. – Dla mnie wolność to głównie wolność wypowiedzi, w związku z tym wolność głosowania i wszystko co za tym idzie.

Autor plakatu promującego Festiwal Piotr Barszczowski podkreśla, że wybór łańcucha, jako symbolu nie był przypadkowy.

– Łańcuch jest symbolem zniewolenia, czyli przeciwieństwa wolności. Jest także dość dobrym symbolem, z którym się identyfikujemy, to znaczy łańcuch łatwo jest spersonifikować i on jako cały staje się częścią społeczeństwa i mam nadzieję, że w tym jednym, szczególnym ogniwie tego łańcucha, każdy z nas siebie spostrzeże.

Łańcuch przywołuje na myśl zniewolenie, brak szerszej perspektywy, ograniczenie wolności czy uwięzienie. Jednak w tym przekazie, jest jeszcze jeden istotny element, to jedno z koluszek, które wymyka się takiej charakterystyce. To środkowe ogniwo, – swoją innością, swoimi pragnieniami, marzeniami czy poglądami zmienia wygląd całego łańcucha. Nie naruszając, nie zrywając przy tym jego konstrukcji! Trwa w niej, chce budować i podtrzymywać relacje, tworzyć więź, doświadczać bliskości drugiego, jednocześnie będąc zanurzonym w świadomości bycia innym.

To właśnie dzięki temu jednemu elementowi, zmienia się również opis samego łańcucha. Nie jest to już tylko stary, zardzewiały przedmiot. Łańcuch jest czymś więcej, czymś co trudno uchwycić, nazwać. Jedno pozostaje pewne, od teraz łańcuch jest w  procesie zmian. W procesie budowania i nazywania siebie na nowo. Jest wolny.

Przypomnijmy: W jednym z grudniowych festiwalowych wieczorów, dokładnie 8 grudnia,  zaplanowano w CSM spotkanie z tym niezwykłym artystą– tegorocznym zdobywcą złotego medalu im. Wawrzyńca Wspaniałego „Lorenzo il Magnifico” w kategorii: Sztuki Multimedialne oraz nagrody publiczności na XIII Biennale we Florencji. Mistrz Piotr jest od początku związany z Vitae Valor, projektując prawie wszystkie festiwalowe plakaty. Tematem spotkania będzie szeroko pojęta wolność w sztuce i jej granice. Czy takie są? Jeśli tak, to jakie i kto o nich decyduje?  

Będzie to także świetna okazja do złożenia osobistych gratulacji artyście, który zachwycił europejską publiczność swoim dziełem: „Ostatnia wieczerza XXI w.”

Festiwal w niedzielę oficjalnie otworzył interesujący wykład dr Łukasza Lamży pt. “Ostatni bastion wolności – Kosmo”. Filozof-kosmolog w rozmowie z Radiem RDN przekonywał, że to właśnie w Kosmosie stajemy się prawdziwie wolni.

– Podbijamy go w większym czy mniejszym stopniu. Póki co dużo śmielej myślą, ale Kosmos jest takim ostatnim miejscem, gdzie możemy poczuć się nieskrępowanie wolni. Wolno nam jest marzyć, a dodatkowo Ziemia jest już trochę za mała dla naszych ambicji, a Kosmos jest nieskończenie duży, czyli w sam raz na nasze ambicje. Sam fakt, że mamy coś takiego jak naukę – kosmologię – to już jest forma podbijania Kosmosu. Zaludniamy go kolejnymi galaktykami, gwiazdami i planetami. Na naszych oczach staje się coraz większy, ciekawszy i coraz bardziej interesujący.

Po wykładzie miał miejsce nezwykle klimatyczny  koncert „Nasza wolność” Aleksandry Nizio. Zwyciężczyni piątej edycji The Voice of Poland zaprezentowała covery popularnych utworów, takich jak m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Wracam do domu” Justyny Steczkowskiej, „Skyfall” Adele, „Psalm dla stojących w kolejce” Krystyny Prońko i „O niebo lepiej” Mietka Szcześniaka.

Tuż przed występem zwyciężczyni 5. edycji The Voice of Poland opowiedziała, co przygotowała na wieczór.
 Zaśpiewamy utwory, które są kwintesencją słowa ‘wolność’, której jest wiele odmian. Chcemy pokazać w tym koncercie, że wolność ma różne odcienie, dlatego przygotowaliśmy różne utwory – od Michała Bajora przez Adele aż do Czesława Niemena – to jest bardzo zróżnicowany i piękny repertuar.

Organizatorami wydarzenia są tarnowska Fundacja Alegoria, Stowarzyszenie Kanon, Fundacja Artystyczna PEGAZ oraz Centrum Sztuki Mościce, w którego przestrzeniach odbywają się wszystkie projekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy zarezerwować sobie wejściówki.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka

Zobacz również:

36. Tarnowska Nagroda Filmowa | ZAPOWIEDŹ

36. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA Festiwal Wybranych Polskich Filmów PełnometrażowychTarnów 27 maja – 4 czerwca 2022 „Infinite storm” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta to pierwszy film konkursowy jaki zobaczymy podczas 36. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Produkcja

Czytaj więcej....

Wariacje na temat życia

Onegdaj, we czwartek 24 marca w Stowarzyszeniu Przepraszam przy Rynku, popularnym miejscu spotkań tarnowskiej bohemy, odbył się nieoficjalny pokaz przedpremierowy filmu “Powroty” w reżyserii Bogusława Kornasia. Człowieka orkiestry, o renesansowych wręcz zainteresowaniach, których artystyczną dominantą

Czytaj więcej....
Previous
Next

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

                   ziemia

święta i przeklęta

wojenna

              dwie daty

dwie listy

ale

           od

                     teraz

pamięć jedna

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

              obrączka

z imieniem

prezydenta

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

                      teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

               także my

jakby

           nie ci

                      sami

oby

Tryptyk Katyński

Nasze projekty i premiery:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl